Енергетичний менеджмент - це постійно діюча система керування енергоспоживанням, що дозволяє значно оптимізувати обсяги енерговитрат, прогнозувати і контролювати процеси вироблення, транспортування та використання необхідної кількості енергоресурсів для забезпечення господарської діяльності об'єктів
Найважливішою умовою енергозбереження є правильно організоване керування енергоспоживанням – енергетичний менеджмент. Основою для енергетичного менеджменту є, по-перше, нормативно-правова база - закони, нормативи, стандарти, постанови, що керують документи й т.п., що регулюють відносини в сфері виробництва, переробки, розподілу й споживання енергетичних ресурсів; по-друге, достовірна інформація в максимальному обсязі про стан енергетичної системи для якої виробляються і реалізуються управлінські рішення.
Енергія - це товар. У цей час однією із пріоритетних проблем людства є енергетичні ресурси. Хто володіє енергоносіями, хто вміє ефективно використовувати їх у промисловості, у товарах і послугах - той процвітає. Хто не вміє управляти потоками енергії, той рано або пізно стане банкрутом.
Ще більш категоричний принцип - «енергія - це товар» став в умовах глобальної енергетичної кризи.Енергетичний менеджмент – сучасна культура енерговикористання. В індустріально розвинених країнах з'явився новий інженерний напрямок – енергетичний менеджмент. Це нескладний, але системний аналіз всього ланцюга розподілу енергії: від генератора до споживача. Виникла нова спеціальність – енергетичний менеджер. Така посада введена на всіх великих фірмах. Консалтингові підприємства, що спеціалізуються на енергетичному менеджменті, процвітають.
Україна найбільш гостро ніж інші країн відчуває енергетичну кризу. У виробництві, у сфері послуг, ЖКХ, на транспорті питомі витрати енергії в 2-4 рази вище, ніж в індустріально розвинених країнах. Вирослі до світового рівня ціни на енергоносії, практично перекрили шлях на світовий ринок якісним українським продуктам і товарам. Що в такій ситуації робити?
Енергетичний менеджмент – інструмент керування.
Для виходу зі складної енергетичної ситуації корисно звернутися до досвіду передових європейських країн. Подібні проблеми вони успішно вирішували й вирішують використовуючи принципи енегоменеджменту. Навіть у Німеччині, де досить дбайливо ставляться до енергії, впровадження центрів по керуванню енергоспоживанням на муніципальному рівні має рентабельність 500 %. В умовах України такі центри будуть мати рентабельність у рази більше.
Досвід ОНТУ. З 1998 року в університеті успішно функціонує консалтингова лабораторія «ТЭРМА». З 2010 року організована кафедра Процесів, обладнання та енергетичного менеджменту. Результати роботи впроваджені в 95 бюджетних організаціях, на багатьох підприємствах регіону. За рахунок впровадження систем енергетичного моніторингу на підприємствах АПК фахівцям лабораторії за 3 роки вдалося знизити питомі витрати енергії на вироблювану продукцію в 2 рази.
До найбільш серйозних проектів КЛ «ТЭРМА» можна віднести Програми енергозбереження для: Одеського регіону, міста Одеси, міста Теплодар. Розроблено й впроваджується «Енергетична програма ОНТУ».
Як стати энергоменеджером?
В 2014 році ОНТУ одержала ліцензію на підготовку магістрів за фахом «Енергетичний менеджмент». Передбачається підготовка по напрямку криза-енергоменеджер. Саме такий фахівець зможе в короткий термін, без серйозних модернізацій технологій відчутно знизити витрати енергоносіїв, підвищити енергетичну ефективність виробництва. Володіючи методами енергетичного аудита, принципами енергоменеджменту, можна виграти економічну боротьбу з конкурентами на сучасних ринках.
Умови навчання. Навчання в магістратурі здійснюється за держзамовленням і контрактній основі. Навчання проводиться в п'яти спеціалізованих лабораторіях з використанням інтерактивної дошки й нацистських технологій. До послуг слухачів: віртуальні лабораторні роботи з основ енергоменеджменту, спеціалізовані лабораторії «Екоіндустрія АПК», «Альтернативні джерела енергії», «Енергетичний моніторинг виробничих процесів», «Енергоефективні технологічні процеси», «Віртуальні процеси».
Де чекають Енергоменеджеров:
- Регіональна інспекція по енергоефективності
- Консалтингові й комерційні підприємства енергетичного сервісу
- Служба енергозабезпечення та інфраструктури при обласній адміністрації, мерії, районних адміністраціях
- Служби енергоменеджменту, що забезпечують успіх різних галузей економіки
- Керівники великих передових підприємств з питань енергоефективності
- Проектні й налагоджувальні організації для планування і керування процесами впровадження інноваційних технологій
Посади, які можуть очолювати випускники:
- Менеджер (керуючий) у виробництві та розподілі електроенергії (энергоменеджер)
- Експерт по енергопостачанню і енергоефективності
- Фахівець із енергетичного менеджменту
Енергетичний менеджмент - обов'язкова складова впровадження інноваційних технологій!