В даний час технології захисту навколишнього середовища стали одним з найважливіших науково-практичних трендів XXI століття, який визначає загальний рівень світової цивілізації.
Серед багатьох професійно-орієнтованих і спеціальних дисциплін у ОНТУ ключовими є:
• Природоохоронне інспектування
• Моделювання і прогнозування стану навколишнього середовища
• Скринінгові методи і боіндикація компонентів довкілля
• Процеси і апарати техніки захисту навколишнього середовища
• Біотехнології захисту навколишнього середовища
• Ресурсоефективність і більш чисте виробництво
•Техноекологія
•Техніка та технологія очищення газових викидів
Залучаючи до своєї діяльності студентів, кафедри ведуть наукові екологічні дослідження, підтримують громадські та науково-технічні зв'язки з екологічними службами міста, регіону, екологічними організаціями України, Європи та світу, а саме, з Університетом прикладних наук північно-західній Швейцарії, (м Базель, організацією об'єднаних націй (ООН) з промислового розвитку ЮНІДО (UNIDO UN) у галузі проектування ресурсоефективних, екологічно безпечних, більш чистих (Cleaner Production) технологій захисту навколишнього середовища, екологічними службами підприємств і т.і.
Функціонування міжнародної наукової школи по «Теорії і практиці технологій захисту навколишнього середовища», тренінги та семінари за участю національних і європейських експертів ООН з промислового розвитку, що проводяться англійською мовою, обмін і координація навчальних програм, викладання дисциплін міжнародними експертами ЮНІДО забезпечують високий професійний рівень фахівців в області інженерної екології, їх затребуваність, успішне працевлаштування і реальна перспектива отримання диплома європейського зразка.
Щорічно проводиться Всеукраїнська науково-технічна конференція молодих учених та студентів «Еколого-енергетичні проблеми сучасності», Міжнародна науково-технічна конференція «Актуальні проблеми енергетики і екології».
Студенти проходять практику не тільки в Україні, але і в країнах Європи. Після закінчення навчання випускники мають можливість працювати:
- технологами на підприємствах харчової промисловості;
- керівниками з систем менеджменту якості;
- керівниками з систем менеджменту навколишнього середовища;
- керівниками діагностичних лабораторій;
- керівниками мікробіологічних лабораторій фармакологічних заводів;
- керівниками лабораторій з аналізу харчових продуктів, побутової хімії, нафтопродуктів;
- екологами на харчових підприємствах;
- викладачами вузів.